Întrebare primită pe Îngrijirea tenului30-34
Întrebarea
folosesc de vreo 2 sapt crema intens hidratanta SPF15 de la AslaVital, gama Mineralactiv. Am cumparat-o pentru efectele sale intes hidratante care, la momentul respectiv, mi s-au parut a fi exact ce trebuia pentru tenul meu foarte sensibil si foarte uscat. Acum, dupa doua saptamani, observ ca, dupa ce o intind pe fata, tenul meu se inroseste foarte tare si apare o senzatie de usturime. Plus ca obrajii mi se infierbanta foarte tare si apar burbonele mici. E posibil sa fi dezvoltat o reactie alergica la vreunul din compusii cremei? Sau ar trebui sa folosesc si niste produse care sa pregateasca mai intai tenul pentru aplicarea cremei? Eu nu folosesc decat apa de la robinet, cu care imi spal tenul inainte de a aplica crema.
Răspunsul specialistului Farmec
Va recomandam sa faceti o pauza cateva zile de la folosirea cremei si vedeti daca mai aveti aceste efecte. Daca nu le mai aveti, s-ar putea sa fiti alergica la o sustanta din compozitia cremei, caz in care nu va recomandam sa o mai folositi.